Hypoteční poradna

Vysoká inflace zvýhodňuje majitele hypoték

Březnová inflace dosáhla 13 % a podle odhadů ČNB nás vrchol ještě čeká. Inflace snižuje reálnou hodnotu našich úspor a projevuje se zdražováním. Kdo však může mít z vysoké inflace v určitém pohledu radost jsou hypoteční klienti. Ti, kteří si přišli pro hypotéku v loňském roce, mají často úrokové sazby kolem 2 – 3 %. To se od podzimu začalo rychle měnit a sazby hypoték jsou dnes kolem 5 %. Stále jsme ale daleko pod hodnotami aktuální inflace. A to znamená, že hypoteční klienti vrací bankám v reálné hodnotě peněz mnohem méně, než si půjčili. „Například pokud je inflace 13 % a moje hypotéka se pyšní sazbou 5 % – vracím bance v reálné hodnotě peněz o 8 % méně, než jsem si půjčil,“ říká Pavel Bultas z makléřské společnosti HYPOASISTENT.

 

Inflace pomáhá dlužníkům snižovat reálnou hodnotu jejich dluhu. Vysoká inflace je však pro stabilitu ekonomiky nežádoucí a ČNB proto pokračuje ve zvyšování základních úrokových sazeb. A vyšší základní sazby by se měly udržet minimálně celý letošní rok.

 

 

Základní sazby vyhlašované ČNB ovlivňují především krátkodobou cenu peněz, a to je důvodem, proč sazby hypoték nerostou tak rychle. Jsou totiž obvykle vázané na delší dobu. I po nedávném zvýšení sazeb se ještě pořád průměrné nabídkové sazby pohybují pod sazbami z let 2008 až 2010, které se pohybovaly nad 5,5 %.

 

S rostoucí úrokovou sazbou je čím dál obtížnější novou hypotéku získat. Pokud vzroste měsíční splátka díky vyšší sazbě o 1000 Kč, bude potřeba pro získání úvěru prokázat minimálně o 2000 Kč vyšší čistý příjem. Na významu tak roste role hypotečních makléřů, kteří dokáží najít nejen nejlevnější hypotéku, ale i banku, která dokáže profinancovat největší část z potřebné investice.

 

 

HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55, 186 00 Praha 8
tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz