Rady a tipy

Chytré bydlení jako standard – Blízká budoucnost

V minulém vydání našeho magazínu jsme vám představili společnost INSIGHT HOME, která je významným dodavatelem různých technologií pro tzv. chytré bydlení. Základem chytré domácnosti je systémová elektroinstalace, která umožňuje bez jakéhokoliv stavebního zásahu kdykoliv v budoucnosti změnit domácnost na chytrou a integrovat v podstatě vše, co je doma na elektřinu a použít téměř libovolný systém řízení. Dnes vám představíme systémy KNX, WAGO, AMX, CRESTRON a LOXONE, které můžeme implementovat jak pro rodinné domy, tak pro rezidenční developerské projekty.

 

KNX / WAGO

Obecné povědomí o tzv. smart home řešení je, že se jedná o jakási slaboproudá řešení, které se netýkají silových rozvodů. Ovšem opak je pravdou. Většina zařízení se právě řídí přes silnoproud (svítidla, žaluzie, motory, systémy měření a regulace apod.). Tedy tyto řídicí komponenty jsou součástí hlavně silových rozvaděčů. Jeden z prvních protokolů pro řízení takových zařízení je standard KNX (dříve EIB). Tento standard je ale 35 let starý (vznikl v roce 1987) a postupně je na ústupu. Především proto, že je decentralizovaný – což výrobci a dodavatelé prezentují jako hlavní výhodu – ale je to zároveň jeho hlavní nevýhoda. Současné systémy potřebují vysoký výpočetní výkon, a tak je potřeba výkonných procesorů. Toto zcela nahrazuje například systém WAGO od německé společnosti WAGO GmbH & Co. KG. Byla založena v roce 1951 a zaměstnává pře 7 500 zaměstnanců a jedná se o celosvětově globální společnost. WAGO je jeden z nejpokrokovějších systémů automatizace budov na současném světovém trhu.

 

AMX / CRESTRON

Naprostou světovou a bezkonkurenční špičku představují americké systémy AMX a CRESTRON. Insight Home je jako jedna z mála společností na českém trhu, která je certifikovaná na implementaci obou systémů. Jedná se také o ty nejdražší systémy. To je však vykoupeno jejich robustností a bezpečností. Například systém AMX řídí Bílý dům (můžete jej zahlédnout v seriálech jako Dům z karet (House of Cards) nebo Prezident v pořadí (Designated Survivor). Je to systém, který používá americká armáda a jako jediný má bezpečnostní prověrku pro systémy NATO. V Česku jej používá několik set domácností a nasazuje se na ty nejrozsáhlejší a nejexkluzivnější rezidenční projekty.

 

LOXONE

Na trhu chytrého bydlení jednoznačně dominuje rakouská společnost Loxone Electronics GmbH, založená roku 2009. Má přes 400 zaměstnanců a více než 175.000 instalací. Společnost Insight Home je LOXONE Platinum Partner a nasazuje tento systém jak pro rodinné domy, tak pro rezidenční developerské projekty. Zásadní výhodou tohoto řešení je, že je vyvíjeno především pro využití v domácnostech a má tak největší paletu koncových zařízení, které jsou součástí řešení a je cenově velmi dostupné.

 


 

Chytré bydlení stojí téměř stejně jako to konvenční

Dne 1. září 2020 nabyla účinnosti nová vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Znamená to, že se v současné době musí stavět budovy, které splňují energetické normy téměř nulových budov. Jak bylo výše uvedeno, tím se zvyšují nároky na technické vybavení domácností. Když si uvědomíme, že pojmem elektroinstalace se dříve měly na mysli pouze silnoproudé rozvody a datové a televizní rozvody, tak dnes elektroinstalace zahrnuje také různá čidla, termostaty, napojení vzduchotechniky/rekuperace, klimatizačních jednotek, elektrických podlahových topení, řízených otopných žebříků apod. Bez nějakého nadřazeného systému tak máte na stěnách desítky vypínačů, tlačítek na žaluzie, termostatů, panelů na řízení chlazení a klávesnice zabezpečovacích systémů. Když náklady na toto „konvenční“ řešení elektroinstalace sečtete a porovnáte jej například se systémem LOXONE, náklady jsou téměř stejné, ale domácnost tím získá naprosto jiný rozměr, který splňuje energetické normy a uživatelům nabídne vysoký komfort, úspory a především kvalitnější a zdravější bydlení.

 

 

Chytré rezidenční developerské projekty

Toto si již uvědomili nebo začínají uvědomovat investoři developerských projektů. Leaderem na trhu s chytrým bydlením je skupina Insight Home, která nabízí všechny výše uvedené systémy chytrého bydlení a má zatím největší zkušenost s rezidenčními developerskými projekty. Především i díky tomu, že má vlastní společnost na tvorbu projektové dokumentace – Insight Projects, s.r.o a vlastní elektromontážní skupinu Insight Energy, s.r.o. Za téměř 15 let existence společnosti došlo na poli rezidenčního developmentu ke zlomu tak před třemi lety. Dříve „chytré“ rezidenční projety stavěli spíše menší investoři, ale dnes tento segment rozvíjí společnosti jako HINTON, JRD, Trigema, SKANSKA a další. Kromě požadavků na energetickou úspornost budovy je to především také proto, že stále více a více kupujících má o tyto systémy zájem.

 

 

Co nás čeká v budoucnosti

Tak především zvýšení povědomí o chytrém bydlení. Díky globálním technologickým společnostem, jako jsou Apple, SAMSUNG, Amazon, Google, Microsoft a další. Tyto firmy mají chytré bydlení již zařazeno do své produktové škály a především marketingové komunikace – vzpomeňme reklamní spot majitele Amazonu, Jeffa Bezose, při příležitosti zápasu amerického fotbalu Super Bowl: Alexa Loses Her Voice – si stále více lidí uvědomuje, že jako se dříve staly standardem zabezpečovací systémy, tak se stane standardem i chytré bydlení.

 

 

Dále se dá očekávat, že bude probíhat standardizace tak, aby zařízení různých výrobců spolu vzájemně komunikovaly, a tak se daly integrovat. Také bude k dispozici více a více konvenčních zařízení, která budou chytrá – des už to jsou chytré domácí spotřebiče v kuchyni, chytré ledničky, chytré vysavače, sekačky na trávu a další.

 

 

Již v současné době můžeme chytrou domácnost ovládat hlasem (Alexa, Siri…). V ne tak vzdálené budoucnosti budeme schopni ale ovládat domácnost pouhou myšlenkou.