RealitySoučasné developerské projekty

Co byste měli vědět, než začnete stavět pasivní dům

Ti, kteří měli možnost objevit tajemství a výhody pasivního domu, si jistě umí představit, že žít v něm je snem nejednoho z nás. Aby na konci našeho snažení a vynaložené energie byla radost a všechno opravdu dopadlo podle těchto představ, je třeba učinit celou řadu kroků. A ani jeden není méně důležitý než druhý. Komfort, téměř nulové náklady na energie i souznění s přírodou něco stojí a nemyslíme teď jen finance. Co byste měli vědět o pasivních domech, než se pustíte do jejich realizace?

Co je to pasivní dům

O tom, že pasivní dům představuje energeticky úsporný domov, asi není třeba mluvit. Život v pasivním domě neznamená ovšem pouze úsporu nákladů na vytápění, jak si mnozí z nás představují. Můžete se také těšit na to, že se vy i členové rodiny v takovém domě zbavíte mnohých zdravotních problémů. Jak je to možné? Je to díky speciálnímu zařízení, které pracuje i v noci. Bude vám filtrovat vzduch a tím ho i zbaví škodlivých nečistot a prachu. Do domu bude přivedeno přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete. Nemusíte se proto bát plísní, které často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů nebo novostaveb v developerských projektech. Odpadnou totiž starosti se sledováním správného větrání apod. Uvnitř vašeho nového domu budete dýchat pouze čerstvý vzduch.

Důkladné plánování

Když se rozhodnete pro pasivní variantu domu, čeká vás předně dokonalé plánování. Pro tento typ stavby je to nutné. Návrh vyžaduje samozřejmě každá stavba domu, ale v případě toho pasivního je důležitost několikanásobná. Pasivní dům totiž můžeme nazývat pasivním až v okamžiku, když splní nároky desítky let vyvíjené a stanovované německým Passive House Institute. Není lehké těmto požadavkům vyhovět do detailu. Ale jde to.

Přesné počty

U návrhu ještě chvilku zůstaneme. Je důležité vybrat správně člověka, který vám jej navrhne, neboť ten se nesmí splést v jediném výpočtu. Bude řešit otázky úniku tepla z domu, tvarovou kompaktnost domu, efektivní čerpání sluneční energie, rekuperaci neboli řízené větrání a také vzájemnou energickou synergii mezi jednotlivými místnostmi, v nichž by teplota měla být přirozeně konzistentní. Takový odborník by měl mít rozhodně nějaké zkušenosti s těmito návrhy, ideálně desítky. Tito odborníci jsou samozřejmě dobře placení, na druhou stranu se nevyplatí v tomhle ohledu šetřit.

Jen zateplení nestačí

Vypadá to, že stavba pasivního domu je velká věda. A to v podstatě i je. Je třeba zajistit, aby vám z domu neunikalo žádné teplo nebo aby se vám v zimě nepřehříval. Tyhle dvě věci jsou závislé na kvalitním zateplení. Pouze izolace nestačí. Důležitá jsou i izolační okna, dveře a správné umístění a velikost skleněných ploch.

Nezapomeňte na kontrolu

Jsme národem, který si rád všechno dělá sám. Tady je na místě pozvat si odborníky i na důkladnou kontrolu a rozhodně se do jejich role nepasovat. Aby bylo opravdu všechno dokonalé, nestačí mít dokonalý návrh. Nespoléhejte se pouze na dodavatele či firmu, která vám dům zhotoví na klíč. Určitě si najměte odborně vzdělaného a nestranného člověka. Ať na celý proces stavby dohlédne. Tím zabráníte nedostatkům a nesprávným řešením, jakých se vám může od řady firem dostat.

Není to o tolik dražší

Je možné, že si říkáte, že to bude všechno velmi drahá záležitost. Ale v reálu to není tak hrozné. I přes počáteční náročnost plánování nevyjde stavba pasivního domu o tolik dráž než běžný dům. Oproti němu však bude pasivní dům energicky soběstačný a ve výsledku vás tedy jeho provoz vyjde mnohem levněji.

Říká se, že energie vložená do čehokoli, se vrátí. Tohle pravidlo rozhodně platí. A tak věřte, že úsilí a energie vložená do plánování i výstavby vašeho domova se vám vrátí, a to nejen později na nákladech na provoz domu.