Získat hypotéku nemusí být vůbec snadné a občas se zdá, jako by se proti vám všechny banky spikly. Banky totiž musí ze zákona důkladně prověřovat dostatečnost a stabilitu vašich příjmů a řídí se přísnými pravidly České národní banky. Z každého pravidla ale existuje výjimka. Když na hypotéku nedosáhnete v jedné bance, neházejte hned flintu do žita.
Požádejte o radu odborníka
Na trhu existuje mnoho bank a každá má svoji vlastní metodiku a vlastní předpisy. „Zkušený hypoteční makléř dokáže rychle posoudit, které banky pro vás nabízí šikovné řešení,“ říká Pavel Bultas z HYPOASISTENT. „Z praktických zkušeností víme, že banky posuzují každý případ individuálně. Když klient nesplní přísné limity, může banka přihlédnout k dalším parametrům daného úvěru, například zohlední lepší zajištění úvěru, odůvodněný předpoklad vyšších budoucích příjmů, stabilitu zaměstnání u vybraných profesí a podobně. Naopak negativní záznam v registru může udělení výjimky zcela zabránit,“ dodává Pavel Bultas s tím, že obecné pravidlo na aplikaci výjimek neexistuje.
Pokud jsou příjmy žadatele i po všech výjimkách nedostatečné, pomůže například snížení výše úvěru, vyjednání nižší úrokové sazby, prodloužení doby splatnosti či přizvání do hypotéky dalšího bonitního spolužadatele. Různé banky akceptují různé typy příjmů v odlišných částkách, vždy se proto vyplatí poptat služby hypotečního makléře. Zejména u klientů prokazujících příjem z podnikání (i podnikání s paušální daní), z vlastní společnosti, ze zahraničí nebo z budoucího pronájmu jsou rozdíly zcela zásadní. Dobrou zprávou je, že i v na první pohled prekérní situaci, existují možnosti, jak financování získat.
Za dva/tři roky už lze očekávat nižší inflaci a nižší úrokové sazby – tedy se hypotéky budou splácet výrazně snáze, než je tomu dnes. A i kdyby se naplnily méně pravděpodobné scénáře, že by inflace (a sazby) zůstaly vysoké delší dobu – i tak by se hypotečnímu klientovi v budoucnu snáze splácelo. Dlouhodobě vyšší inflace by totiž nutně vedla k růstu mzdových požadavků – k růstu nominálních mezd. A za pár let tak bude splátka hypotéky relativně výrazně nižší, než je tomu dnes.
Žádejte o úvěr společně
Jestliže sami nemáte šanci hypotéku získat, sežeňte si někoho, kdo se s vámi o hypotéku podělí. Takzvaným spoludlužníkem může být kdokoli, kdo má vlastní prokazatelný příjem a splňuje pravidla pro získání úvěru. Příjmy všech žadatelů se sčítají, a tím pádem se zvýší šance na získání hypotečního úvěru. Jako spoludlužník pak může vystupovat například druh, sourozenec nebo jiná blízká osoba. Některé banky umožňují počítat splatnost podle mladšího žadatele, díky čemuž mohou pomoci i rodiče. Pokud se v budoucnu příjem hlavního žadatele zvýší, je možné příjem bance znovu prokázat a požádat o vyvázání spolužadatele z úvěru.
HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55, 186 00 Praha 8
tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz