Reality

Kupujete chatu nebo rekreační objekt? Co byste měli vědět, než se pustíte do hledání

Koupě chaty a chalupy

Společně s omezeními, která přinesl tento rok, se zvýšil zájem o koupi chat a rekreačních objektů v České republice. Nákup tohoto typu nemovitosti s sebou nese svá rizika i zákonitosti. Co byste měli vědět, než začnete hledat svůj vysněný kout, kde chcete relaxovat?

Rekreační objekty svým majitelům slibují klid a odpočinek po náročných dnech v práci. Jestliže uvažujete o koupi chaty či chalupy, nezapomeňte na některé věci, které byste před vlastním výběrem vysněného místa měli vědět. Než se dáte do hledání, ujasněte si, za jakým účelem chcete chatu pořídit. Lokalita, stav objektu, vybavení, ale i další atributy budou vodítkem pro výslednou cenu nemovitosti.

Lokalita ovlivňuje cenu nejvíce

Je pochopitelné, že lokalita má hlavní vliv na cenu rekreačních objektů i nemovitostí jako takových. Představa o trávení volného času se velmi liší. Zatímco někomu stačí roubenka uprostřed netknutého lesa, jiný vyžaduje objekt určený pro celoroční bydlení se vším komfortem, na který je zvyklý, včetně garáže a dílny. Je tedy jasné, že i v tomhle duchu se ceny nemovitostí pohybují v rozmezí od několika stovek tisíc až po miliony korun.

Příjezdová cesta

Milovníci přírody klidně dají přednost samotě, kam doslova nevede cesta a musí se dojít i stovky metrů pěšky. Stejně jako akceptují obtížnější terén. Zastánci trochu většího komfortu určitě budou toužit po cestě, která je spolehlivě dovede až k objektu. Pro tyhle všechny je velmi důležitou informací, kdo je vlastníkem příjezdové cesty, pokud k chatě vede. Existuje několik variant – počínaje vlastní cestou, která je součástí prodeje nemovitosti, přes vlastnictví obce až po případy, kdy cestu vlastní soused. Každá taková varianta má svá specifika a kromě té první může způsobit později problém. Je rozhodně dobré dopředu vědět, jaká je situace a informovat se o možném řešení.

Čím více informací, tím lépe

Dalším bodem je pozemek. Někteří z nás preferují typ pozemku před stavem objektu, který je na něm umístěn. Určitě se zajímejte o to, zda na pozemku neváznou nějaká břemena. Z výpisu z katastru nemovitostí snadno dohledáte, zda je pozemek v záplavové oblasti. Informujte se na možnosti připojení inženýrských sítí, pokud nejsou k dispozici. A pak přichází na řadu vlastní zjišťování v místě, kde se objekt nachází. Je fajn vědět, jací jsou sousedé, jak to chodí v obci, co všechno by vás mohlo rušit v rozjímání, včetně nedalekého kravína, který může být svým častým zápachem nepříjemný apod. Čím více se o místě dozvíte, tím lépe. Zajímejte se i o územní plán. Jestlipak bude vámi vybraná zahrádkářská kolonie i nadále rájem k odpočinku nebo za pár let o kousek dál vznikne průmyslová zóna.

Financování hypotečním úvěrem

Nákup chaty či rekreačního objektu lze financovat i hypotékou. Podmínky má každá banka jiné, proto je třeba se informovat a aktuálně zjišťovat, jaké jsou možnosti a kolik financí musíte mít předem připravených, aby vám úvěr banka poskytla. Jde řádově o desítky procent. Některé banky vyžadují, aby měl objekt evidenční číslo. Jiné zase, aby objekt měl status objektu k trvalému bydlení. Můžete získat i pevný úrok na celou dobu splácení.

 

Redakce: REALESTATEPRAHA