Plovoucí vily Neptun
Velmi zajímavý projekt vzniká také v Dubaji. Resort Sea Palace v hodnotě zhruba 3,75 miliardy korun v přepočtu tam roste pod taktovkou společnosti Seagate Shipyard. Jedná se vlastně o luxusní lodní hotel obklopený šesti plovoucími domy v Dubajském přístavu. Nás zaujaly zejména ony vily, které se mohou jednoduše odpojit od »mateřského« hotelu a vyplout na moře. Projekt plovoucích vil nese název Neptun a už se ví, že jedna z plovoucích vil má svého majitele, který neváhal zaplatit více než 120 milionů korun v přepočtu. A za co vlastně?
Neptun nabízí hned několik venkovních obýváků.
Výhled z kterékoliv ze šesti koupelen je úžasný.
Byť máte moře všude kolem, bazén je i na střeše. A ne ledajaký! I během večerní romantiky může být pohled přes skleněnou podlahu jídelny kouzelný.
Rozhodně za panoramatický výhled z lodi s jedinečným designem. Také za 4 ložnice a 6 koupelen, pokoje pro služebnictvo/posádku, dvě podlaží a střechu s bazénem, venkovní i vnitřní obývací pokoje, za jídelnu s prosklenou podlahou nebo obří kuchyni se spíží. Dům je inteligentní, úsporný, umí si vyrábět energii, má centrální klimatizaci, kompletní hasicí systém nebo 360° kamery. Také má ztlumenou strojovnu, to aby vás neobtěžoval hluk dvou výkonných motorů, když se rozhodnete zvednout kotvy. Mimochodem, Seagate Shipyard poskytuje veškerý servis k vaší plovoucí vile. Takže i kdyby se něco porouchalo, vyrazí za vámi hned tým techniků, který má vše dát rychle dohromady a vy tak můžete plout dál.
Foto: Seagate Shipyard
Bydlení na útesu
Neskutečně komplikovaná stavební parcela vyžaduje u architekta obrovskou porci fantazie. Nic jednoduchého to nebude ani pro zhotovitele.
Íránský architekt a interiérový designér Milad Eshtiyaghi nedávno navrhl »Mountain House« – rodinný dům bude stát na útesu, který se nachází na ostrově Quadra v Britské Kolumbii v Kanadě. Eshtiyaghi se nebál doslova šíleného místa pro stavbu, aby toho nebylo málo, odmítl pokácet nebo přemístit čtyři vzrostlé stromy, které se v místech, kde má stát dům, nacházely. A tak z nich udělal součást projektu.
Dům má mít řadu různých technologií. Mimo jiné si sám zavírá
a otevírá okna podle toho, kde stojí slunce.
Dům je dvougenerační. V horní úrovni je prostor rodičů, v dolní syna s manželkou.
Projekt samotný byl rozdělen podle přání klienta, který stál o dvougenerační stavbu. Ta je tedy rozdělena do celkem tří úrovní. Jedna úroveň je pro rodiče, druhá pro syna s manželkou, třetí je spojující a nabízí mimo jiné i sportovní prostory. Dům má kromě dechberoucího výhledu také bezpočet technických vychytávek. Mimo jiné se střešní okna mohou otevírat v závislosti na pohybu slunce, boční okna se zase mohou otevírat a zavírat tak, aby se z místnosti stala terasa a obráceně. Tak nebo tak, jedno je jisté: Tohle bydlení není pro nikoho, kdo trpí závratí.
Foto: Milad Eshtiyaghi Studio
Umělý ostrov na 132 »houbách«
Unikátní Little Island na řece Hudson stojí na 132 betonových pilířích. S pevninou ho propojují dva mosty.
New York má nový ostrov. Není velký, má rozlohu jednoho hektaru, ale je naprosto unikátní. Vynořil se z řeky Hudson u západního okraje Manhattanu a nese docela jednoduchý, ale výstižný název Little Island. Jde vlastně o park určený k relaxaci. Stavba je to natolik zajímavá a unikátní, že jsme se rozhodli na ni podívat trochu podrobněji.
Amfiteátr pojme skoro 700 diváků a nabízí velmi pestrý program.
Přestože je ostrov rozlehlý jediný hektar, je nevěřitelně členitý a láká k prozkoumávání všech zákoutí.
Ostrov je místem pro relaxaci. Vysázeny na něm proto byly hojně květiny, keře i stromy.
Little Island není jen další z rekreačních mol, která historicky vznikla na břehu řeky Hudson. Ostrůvek je jedinečný zejména velmi netradičním designem, kterému vévodí 132 betonových pilířů, které někomu připomínají květiny, jinému spíš květináče, část lidí v nich pak vidí spíš houby. A to není vše. Jednotlivé sloupy jsou totiž různě vysoké, což ve finále znamená, že krajina hektarového ostrova je tak zajímavě zvlněná a stezky a schodiště propojují několik teras v různých výškách nad vodní hladinou. Z Manhattanu se na ostrůvek dostanete dvěma mosty.
Betonové sloupy, na kterých ostrov stojí, jsou různě vysoké. Proto je celý park různě zvlněný a mnohem zajímavější.
Manhattan je doslova jen pár kroků od ostrůvku.
Květiny, květináče nebo houby? Každému připomínají betonové pilíře něco jiného.
Ostrov je živý, jsou tedy na něm hojně vysázeny květiny, keře a stromy. Kromě toho stezky lemují stánky s občerstvením a pomyslným srdcem Little Islandu je amfiteátr pro 687 diváků. V jeho programu najdete hudební, taneční i divadelní vystoupení. Samotný ostrov má vybízet k objevování a zkoumání. Podle tvůrců totiž nabízí nespočet různých pohledů na vodu i město. Má sloužit k relaxaci a odpočinku, setkávání přátel a rodin.
Kouzelný pohled na noční Little Island.
Takhle Little Island rostl.
Také pohled na ostrov z břehu je velice poutavý.
Za návrhem ostrůvku stojí architekt Thomas Heatherwick, ano ten, který navrhl i nedalekou rozhlednu Vessel v nově vznikající čtvrti Hudson Yards. Za vznikem Little Island stojí také peníze mediálního magnáta Barryho Dillera, který ji i z velké části financoval. Stavba samotná byla dlouho plánována, ale realizace se neustále odkládala kvůli nejrůznějším soudním sporům. Teď už každopádně stojí a rychle se stává oblíbeným cílem nejen pro místní, ale také pro turisty.
Foto: Little Island/Michael Grimm (littleisland.org)