Hypoteční poradna

Vyšší inflace zvýhodňuje hypotéky

Inflace dosáhla v září téměř 5 % a zamotala hlavu nejen bankéřům centrální banky. Kdo si však může v určitém pohledu gratulovat jsou hypoteční klienti. Ti, kteří si přišli pro hypotéku v uplynulých měsících, mají často úrokové sazby kolem 2 %. Sazby v loňském roce klesaly a pomalu vzhůru se vydaly až začátkem letošního roku.

Průměrná sazba na konci léta nedosahovala ani 2,5 %. To se začíná rychle měnit a sazby hypoték letí vzhůru. Stále jsme ale daleko pod hodnotami aktuální inflace. A to znamená, že hypoteční klienti vrací bankám v reálné hodnotě peněz mnohem méně, než si půjčili. „Například pokud je inflace 5 % a moje hypotéka se pyšní sazbou 2,5 % – vracím bance v reálné hodnotě peněz o 2,5 % méně, než jsem si půjčil,“ říká Pavel Bultas z makléřské společnosti HYPOASISTENT. Vzít si hypotéku na nemovitost se tak loni i letos opravdu vyplatilo.

Vysoká inflace je pro stabilitu ekonomiky nežádoucí a ČNB proto přistoupila k razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb. To přináší růst hypotečních sazeb pro nové klienty. Zcela oprávněně se proto ptáme: Jsou úrokové sazby výhodné i u nových hypoték?

V tomto směru je potřeba uvažovat nikoliv nominální úrokovou sazbu, ale skutečnou cenu za hypotéku – tedy sazbu „očištěnou o inflaci“. I když opticky je pro klienty důležitá nominální úroková míra, která ovlivňuje jejich rozhodování a očekávání, protože podléhají „peněžní iluzi“, skutečnou cenou za hypotéku je sazba po odečtení inflace. Hypotéky jsou proto stále výhodné. S rostoucí úrokovou sazbou ale bude obtížnější novou hypotéku získat, protože pokud vzroste měsíční splátka díky vyšší sazbě o 1 000 Kč, bude potřeba pro získání úvěru prokázat minimálně o 2 000 Kč vyšší čistý příjem.

 

Jaká jsou dnes pravidla pro získání hypotéky?

  • potřebuji minimálně 10 % z vlastních zdrojů (nebo další nemovitost do zástavy), ideálně však alespoň 20 % pro získání lepší úrokové sazby.
  • vždy musím prokázat dostatečné a stabilní příjmy (počítá se součet za všechny spolužadatele)
  • na splátku všech úvěrů je možné vynakládat maximálně polovinu měsíčního čistého příjmu (toto pravidlo se ale může v různých bankách mírně lišit)
  • potřebuji znát účel hypotéky (například koupě bytu) – výjimečně, v některých bankách, je možné nechat si schválit hypotéku i s garancí úrokové sazby a až teprve pak najít nemovitost. Ideální je poptat možnosti u zkušeného hypotečního makléře.

 

HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55, 186 00 Praha 8
tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz