Současné developerské projekty

DŮM NAD VINICÍ

Při brouzdání po zajímavých stavbách jsme zabrousili do okolí rakouské metropole. V kopcích, které zdobí vinice, stojí dům, který vám okamžitě trochu zamotá hlavu. Nejprve totiž uvidíte jen dlouhý prosklený nosník. A pak už to na první pohled vypadá, že nic. Stavba je totiž tak dobře zakomponovaná do svahu a celkově okolní krajiny, že byť je velmi moderní, působí mezi vinicemi nenuceným a dokonce vcelku přirozeným dojmem.

 

Dům svou architekturou příjemně zapadá do zelných kopců a vinic.

 

Interiéry jsou obloženy dubovým dřevem.

 

První, co vás zaujme v této lokalitě, je doslova dechberoucí panoramatický výhled na vinice a pohoří táhnoucí se podél veletoku Dunaj. A tenhle výhled doslova fascinoval budoucího majitele domu už ve chvíli, kdy se místní krajinou procházel. Nestál přitom jen o výhled z okna nebo terasy, chtěl, aby se ze svého domu mohl přírody a okolních vinic doslova dotknout. Aby se jeho domov stal součástí pitoreskní krajiny, aby v ní nebyl jen příliš nápadným hostem. Pro realizaci své myšlenky a obrovského přání oslovil studio Dietrich | Untertrifaller Architenten. A uznávaní architekti se hned pustili do práce.

 

Prostor pod „převisem“ může sloužit jako velkorysá venkovní krytá terasa.

 

Jak už bylo řečeno, první vás do nosu cinkne dlouhý, 36 metrů dlouhý prosklený nosník s předsazenou ocelovou konstrukcí. Ta se vznáší až 12 metrů nad zemí, ze které ostatně tak nějak volně vybíhá. To, co na první pohled vypadá jako moderní vyhlídka, je vlastně terasa, některé pokoje jsou rovněž nad zemí, zatímco místnosti v zadní části už jakoby mizí v zeleni, která je doslova všudypřítomná. Grafitové zbarvení ocelové konstrukce působí přirozeně a nenásilně se snoubí s okolím. Opravdu velkorysá garáž, stejně jako technické místnosti a sklady, je pak ze strany ulice zapuštěna do svahu. Do horních pater lze pak z podzemí stoupat po schodišti nebo jet jednoduše výtahem.

 

Večerní posezení u bazénu s výhledem do okolí má také své kouzlo.

 

Pohled z horní terasy je zkrátka parádní.

 

A těmito způsoby se dostanete do všech vrchních pater. Převis horního patra tvoří zároveň velký vstupní prostor do domu, který lze využít i jako obří krytou terasu využitelnou i při horším počasí. Po vstupu do domu uvítá návštěvníky možná až nezvykle vysoká vstupní hala, za kterou se nacházejí spodní ložnice dětí a také pokoje pro hosty. Nechybí koupelna, záchod a také další technická místnost. Jednoramenné schodiště, umístěné příčně, vede ze spodního patra se soukromými pokoji do proskleného společenského křídla, které slouží k setkávání a trávení společného času, ať už rodiny nebo rodiny s přáteli.

 

Knihovna i koupelna těsně sousedí s přírodou, díky obřím oknům místnosti vypadají, že jsou její součástí.

 

Ze sauny můžete klidně sledovat i okolí. Samozřejmě jen když budete chtít, jinak si můžete zařídit dokonalé soukromí.

 

Schodiště, procházející celým domem, navíc nenápadně odděluje velký otevřený prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně s krbem od soukromých místností. Tedy od ložnice rodičů, knihovny nebo neskutečné koupelny a sauny, které nabízejí úžasný výhled do zeleně. Prostory, které jsou z velké části otevřené a prosklené, ještě zvyšují pocit propojení s okolím, ale také působí opravdu prostorně. Ze zadního obývacího pokoje, ze kterého si rovněž můžete vychutnávat úžasný výhled, vstupujete přímo do terasovité zahrady s bazénem. A pokud se chcete cítit doslova nad krajinou, stačí přejít do přední části domu na krytou terasu se zábradlím. Ano, toto místo je naprosto ideální pro relaxaci, posedávání, polehávání nebo lenošení.

 

Prostorná garáž, sklady a technické místnosti jsou zapuštěné do svahu.

Nutno dodat, že sokl domu je z monolitického betonu a rovnoměrně rozčleněn okny. Jejich výška kopíruje sklon pozemku. Zatímco zvenčí dům působí jako směs oceli, skla a betonu, uvnitř je vsazeno na přírodní materiály. Interiér je obložen dubovým dřevem, které zajímavě zjemňuje pocit z obřích prosklených stěn. Tenhle dům dokázal ze svého umístění ve svahu udělat výhodu. A nabízí neskutečné pohledy do okolí. A nabízí i sám sebe, protože i on sám je téměř uměleckým dílem.

 

Ve velkorysém obývacím prostoru nechybí krb.