Reality

Realitka v roce 1997 a dnes? Úplně jiná liga.

Na otázky odpovídá Miroslav Havelka, majitel značky OMEGA REALITY.

 

V oboru působíte již řadu let. Dají se srovnat vaše začátky s dnešní dobou?

Ten rozdíl je propastný. Když jsem v roce 1997 začínal, tak jsme vylepili pár letáků a nabídky se nám začaly postupně hrnout. Podepsali jsme první smlouvy o zprostředkování a nechali vytisknout za pár korun inzeráty v Annonci. Vzhledem k tomu, že nebyly rozšířeny mobilní telefony, tak nám zájemci volali na pevnou linku. Když jsme nebyli na příjmu, tak nechali vzkaz na záznamníku. Ráno jsme si je přehráli a vyrazili za obchodem. V nadsázce stačilo mít jen telefon, tužku, papír a počítač. Úsměvně dnes působí pořizování fotodokumentace na kinofilm.

 

S tím by asi dnes nešlo udělat „díru“ do světa…

Tak to máte pravdu. Je potřeba si uvědomit, že internet byl v plenkách. Mailovou adresu a webové stránky jsme měli až v roce 1999. Neexistovaly žádné informační systémy ani realitní servery. Pokud si dobře pamatuji, tak byla jen zmiňovaná Annonce a časopis Realit. Stejná situace panovala na trhu financování nemovitostí. Většina transakcí probíhala bez použití úvěru. První hypotéky se začaly víceméně realizovat kolem roku 2000.

 

Pojďme z minulosti do současnosti. Jaká je situace dnes?

Nechci se opakovat, ale jedná se především o tvrdou práci v ostré konkurenci. Vzhledem k tomu, že jsme začínali v roce 1997, tak máme značnou výhodu v podobě historie. Zájemci o naše služby se k nám velmi často vrací, anebo přicházejí na doporučení stávajících či minulých klientů. Díky naší inzerci nás oslovují i noví zájemci o naše služby, kteří nás třeba dlouhodobě sledují na internetu či v tištěných médiích.

 

Co by dnes měl prodávající od realitky očekávat za služby?

Jedním slovem téměř všechno. Profesionální fotografie, videoprohlídky, realizace samotných prohlídek, kompletní právní servis, předání nemovitosti a převod médií. Dá se říct, že klientům se snažíme maximálně obchod usnadnit a vše vyřídit za ně. Naposledy jsem třeba za prodávajícího řešil úhradu dluhů u exekutora a zrušení věcného břemene zároveň.

 

Co aktuálně klienti nejvíce poptávají?

Vedle klasického zprostředkování řešíme v současné době často výplatu části kupní ceny předem, anebo nemovitosti v exekuci. Podstatná část těchto případů má společného jmenovatele, a to že prodávající potřebuje určitou sumu peněz předem. Buď ji použije na rezervaci jiné nemovitosti, anebo na úhradu svých závazků.

 

Bavíme se o prodávajících, ale co kupující?

Poptávka je aktuálně poměrně silná. Když je u zakázky správně nastavena cena, tak se vždy obchod realizuje. Kupující navíc v dnešní době ví, co chce, a obvykle má i vyřešeno financování. To samozřejmě situaci výrazně zjednodušuje.

Díky videoprohlídkám a fotodokumentaci i tuší, co od nemovitosti mohou očekávat.

 

Miroslav Havelka
majitel OMEGA REALITY | www.mirekhavelka.cz

V roce 1997 založil značku OMEGA REALITY, která dnes nabízí komplexní služby v oblasti prodeje a pronájmu nemovitostí. Zpočátku se zabýval zejména zprostředkováním. Postupem času do svého portfolia přidal investiční činnost a v současnosti se orientuje na zprostředkování prodeje a pronájmu bytů, domů, pozemků, přímý odkup nemovitostí, oddlužování klientů a nákup v dražbách. I díky tomu, že se stále osobně podílí na chodu společnosti, je v denním kontaktu s realitní problematikou a zná tak potřeby svých klientů. Průběžně se v oboru vzdělává a reaguje na časté legislativní změny v oblasti práva. Navíc je obklopen skvělými advokáty, kteří pracují ve prospěch jeho klientů.