Hypoteční poradnaReality

Realitní trh 2020 v České republice i zahraničí. Jak je to s investicemi do nemovitostí?

Letošní rok je po všech směrech jiný než roky uplynulé. A to se týká i realitního světa. Jak si tedy v současné době stojí reality u nás i v zahraničí? Vyplatí se investovat do nemovitostí nebo je lepší využít finance jinak? Pandemie Covid-19 se na realitním trhu doma i ve světě projevila jeho útlumem. Během letních měsíců se hranice i trhy začínají postupně znovu otevírat. Je tedy pochopitelné, že se řada investorů ptá, jak byla silná stagnace a zda se vyplatí do nemovitostí investovat.

Pronájmy na Českém realitním trhu

Pandemie se jednoznačně nejvíce projevila v oblasti pronájmů. Krátkodobé pronájmy v hlavním městě i dalších metropolích prakticky skončily ze dne na den. Byty se začaly pronajímat na dobu určitou a za úplně jiné peníze. Nejmarkantnější změny zaznamenaly pronájmy komerčních prostor.

V Česku klesl zájem o pronájmy komerčních nemovitostí. Je to logické, neboť podnikatelé měli strach začít s podnikáním, a tak nehledali nové prostory. Vzhledem k uzavření prodejen a provozoven se nájemci či podnájemci komerčních prostor dostali do složité situace. Začali vyjednávat s pronajímateli o slevy, odpuštění nájmu nebo odložení plateb nájemného.

Nákup a prodej nemovitostí

Trochu odlišná byla letos situace v oblasti nákupu a prodeje. Tady kromě pandemie vývoj trhu ovlivnila i chystaná novinka – zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Lidé vyčkávali, zda ke zrušení dojde či nikoli. Do toho se přidala situace s uzavřením hranic, která mnoho lidí znejistila. Díky tomu došlo ke zvýšenému zájmu o pronájmy i koupi chat, chalup a rekreačních zařízení. To mělo za následek dokonce nárůst prodejních cen.

Investice do zahraničních nemovitostí

Odborníci více než jindy varují před koupí nemovitostí bez většího přemýšlení a předchozího stanovení případné návratnosti zisku. V současné době je více než důležité dobře si spočítat nejen měsíční zisk, ale i návratnost v průběhu let. Je důležité nepodcenit právní i faktický stav nemovitosti. Lokalita sehraje opravdu velkou roli. Je třeba si promyslet, zda tato odpovídá investičnímu záměru. Zjednodušeně řečeno – i když budete vlastnit krásnou nemovitost, bude-li ve vyloučené zóně, nepodaří se vám ji pronajmout. Poloha je stejně důležitá jako logistika. Hraje tedy roli i vzdálenost od letiště stejně jako letecké spojení mimo sezónu. Podle odborníků bychom měli být nyní opatrní i s nákupem nemovitostí na ostrově.

Evropané budou cestovat autem

Pandemie přinesla také změny v cestovních návycích. Taková situace nastala například po útocích na americké obchodní centrum 11. září 2001. Je tedy pravděpodobné, že především Evropané budou raději nějakou dobu cestovat autem než letecky. Důkazem je i zvýšení zájmu o nemovitosti v Chorvatsku, zejména v turistických destinacích. Právě Chorvatsko je jednou z nejlépe dostupných přímořských destinací pro všechny Středoevropany. Investor by měl také přemýšlet dopředu, zda je možné nemovitost v dané lokalitě následně i bez problémů prodat. Aby se z investice po letech nestal zlý sen.

Vývoj trhu do budoucna

Odhadovat, jak to bude s realitním trhem v brzkých letech, je velmi obtížné. Přesto se dá předpokládat, že budoucnost realitního trhu bude ovlivňovat hned několik různých aspektů. Jedním z nich je určitě míra nezaměstnanosti, pak také schopnost splácet své pohledávky nebo konkrétní podmínky bank při získávání nových úvěrů. Dobrou zprávou navzdory tomu, že ekonomika a realitní trh jsou velmi úzce propojené, je, že se trh nezastavil. Pokud dojde k tomu, že se pod vlivem vnějších okolností dočkáme snížení cen nemovitostí, je jasné, že tuto příležitost investoři využití. Odborníci se shodují také na tom, že by post-covid doba mohla přinést mnoho změn, stejně jako zajímavé investiční příležitosti. Ve středu zájmu by mohla být třeba Itálie nebo Španělsko.

Redakce: REALESTATEPRAHA