Interiérové designyZahrada

Trendy v zahradě 2020. Jak si vykouzlit místo odpočinku podle nejžhavějších trendů

Trendy v zahradě 2020

Zahrada už dávno není jen místem, na kterém si můžete vypěstovat oblíbené plodiny či květiny. Naše nároky na toto místo se mění. V posledních letech plní zahrady zejména funkci relaxační a pěstování plodin se do nich postupně zase vrací. Přesto převládá fakt, že zahrada by měla být především místem odpočinku. A v tomto duchu se nesou i aktuální trendy. Pojďme se na ně společně podívat trochu podrobněji.

Stejně jako v ostatních oblastech, i v zahradničení trendy přicházejí a odcházejí. Každoročně odborníci vyhlašují “trendové” druhy rostlin, keřů nebo stromů. Udávají směr v zařizování zahrad i doplňkového vybavení. To všechno je pro nás inspirací, jak si tu svou zahrádku vytvořit k obrazu svému a vykouzlit tak místo, kde se nám bude dobře fungovat.

Pokud chcete nějaké shrnutí, pak rok 2020 v zahradničení udává jeden jasný směr: využít co nejlépe všechno, co máme. Dalším takovým zásadním prvkem je zaměření se na vytváření prostorů prospěšných pro všechny. Slovem “všechny” teď nemyslíme jen lidi, kteří na zahradě pobývají, ale i zvířata a rostliny, a to celé by mělo dále být v symbióze s okolní přírodou a Zemí jako celkem.

 

 

Vytvořte prostředí i pro volně žijící zvířata

Při plánování vaší zahrady proto nezapomínejte ani na ty nejmenší “obyvatele”. Ptáčky počínaje, přes drobné živočišné návštěvníky až po hmyz, který zde přebývá. Zahradu tedy odborníci navrhují podle aktuálních trendů tak, aby ty správné rostliny a vaše péče o místo společně přilákali ostatní živočichy, a v konečném stavu vzniklo mírumilovné a bezpečné místo pro všechny. Existuje hned několik způsobů, jak si ze své zahrádky vytvořit takzvané stanoviště pro volně žijící zvířata. Můžete umístit na strom ptačí budku, stejně jako vysadit nějaké ovocné stromy. K vytvoření harmonického místa, o kterém hovoříme, může přispět i přítomnost altánu nebo zahradního domku, stejně jako přítomnost živého plotu.

Recyklace a udržitelnost

Slova, která dobře známe ze všech odvětví. Zahrádkám ani bydlení se tedy nevyhnou. Kompostování rozhodně není novinkou, ale poslední roky je významně na vzestupu. Právě kompostování velmi přispívá k udržitelnosti zahrad. Kuchyňský a potravinový odpad tvoří až jednu třetinu veškerého odpadu, který produkují domácnosti. Tímto procesem tedy můžete významně přispět ke snižování odpadu, ale také ke snižování uhlíkové stopy. Vaše rostliny vám poděkují, protože jim poskytnete potřebné živiny na to, aby se jim dařilo. Kompostování je poměrně nenáročné a neovlivňuje ho ani velikost zahrádky.

 

 

Relax a duševní klid

Zahrada jako místo, kde vypnete na chvíli mysl, kde pročistíte tělo a načerpáte potřebnou energii pro další fungování – to jsou další trendy pro tento rok. Abyste se na zahradě nenadřeli a nevyčerpali se, hledejte způsoby, jak si zahradní práce zjednodušit. Co ještě můžete pro sebe udělat, abyste se nevyčerpali fyzicky? Odstraňte ze zahrady rostliny a květiny, které nemají žádné ekologické výhody a místo toho vám způsobují jen zbytečnou práci. Na míso toho si vyberte takové, které vyžadují minimální péči. Ideální jsou trvalky. Práci vám usnadní automatizované zahradní nástroje jako zavlažovací systém nebo robotická sekačka.

Pořizovací náklady se vám určitě vrátí v podobě ušetřeného času i energie. Tyto a další stroje jsou schopné zastat potřebnou práci i v době, kdy na zahradě nejste.

 

 

Vertikální zahrady

Dalším trendem 2020 jsou vertikální zahrady. Nejčastěji se s nimi setkáte v malých prostorách, a proto se mohou dokonale hodit jako dekorace zahradního domku nebo altánu. Vertikální zahradnictví můžete navíc provozovat i doma v interiéru. Rostliny a květiny se umisťují do svislých polic nebo se zavěšují nad sebe pomocí nejrůznějších závěsných systémů. Oblíbené jsou vertikální zahrádky na dřevěných paletách.

Důraz na kvalitu

V neposlední řadě je kladen důraz na kvalitu materiálů u vybavovacích předmětů. Máme tedy především na mysli zahradní nábytek nebo zahradní kuchyně. Má to mnoho výhod, zejména oceníte snadnou údržbu a dlouhou životnost. Levný nábytek se snadno opotřebí a nedokáže spolehlivě odolat nepříznivým vlivům počasí. Je ho proto třeba často obměňovat. Kvalitní nábytek můžete spolehlivě využívat po celý rok, aniž byste se museli obávat toho, že jej brzy budete muset renovovat nebo měnit.

 

 

Odpočinkové prvky jako dominanta zahrady

Do zahrady se dokonale hodí i zahradní domek či zahradní altán. Podobně trendy jsou i venkovní postele a houpačky a závěsné sítě všeho druhu. Mají-li zajímavé řešení, stávají se dominantou celé zahrady. Vytváří tak příjemný a uklidňující pocit.

Bez ohledu na trendy je důležité, abyste se v zahradě právě vy cítili příjemně a po její návštěvě i odpočatě. To je ta nejdůležitější věc, na kterou byste při tvorbě tohoto místa měli myslet a nenechat se nutit k něčemu, co by tento pocit mělo narušit.

 

 

Redakce: REALESTATEPRAHA