Hypoteční poradna

3 nejčastější omyly při refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky se vyplatí vždy, když výhody z nové hypotéky budou větší než náklady na její vyřízení. Hlavním přínosem refinancování hypotéky je obvykle nižší úroková sazba. Mohou existovat ale i další důvody, proč se do refinancování hypotéky pustit.

 

Díky refinancování hypotéky si můžete znovu vybrat parametry své hypotéky. Váš nový úvěr proto může být flexibilnější, levnější nebo můžete k refinancování získat neúčelovou část, a tedy volné peníze navíc. Existují hypotéky, které vám umožňují zvyšovat a snižovat splátky hypotéky podle vašich potřeb, či například dočasně zcela přerušit splácení úvěru. Ne vždy se ale refinancovat opravdu vyplatí. Dejte si pozor na 3 nejčastější omyly, které refinancování hypotéky provází.

 

Omyl první: “Refinancovat je dobré co nejvíce dopředu.“

Pozor, toto pravidlo by platilo pouze v případě, že úrokové sazby porostou. Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jaké budou sazby za rok nebo dokonce za dva-tři roky, refinancovat příliš dopředu by se mohlo pořádně prodražit. Pokud totiž sazby klesnou, vaše stávající banka vám nejspíš v budoucnu nabídne nižší sazbu, než za kolik jste svoji hypotéku refinancovali. A když proto budete chtít u své staré banky zůstat, nová banka vám za nečerpání úvěru naúčtuje poplatek – nejčastěji kolem 5 % z výše úvěru.

Pokud úrokové sazby klesají, ideální doba pro refinancování hypotéky bývá přibližně 4-6 týdnů před koncem doby fixace. Pokud úrokové sazby rostou, ideální doba může být i více než 12 měsíců dopředu. Ve většině bank je možné refinancovat 12 měsíců dopředu, v některých bankách jeto však možné až 2 roky dopředu, či dokonce 3 roky dopředu.

 

Omyl druhý: “Při refinancování nemusím mít žádný příjem.“

Toto pravidlo neplatí tak úplně. Může se to sice na první pohled zdát, ale banky si příjem budou ověřovat i při refinancování, i když zjednodušeným postupem. Příjem při refinancování tedy potřebovat budete, ale jeho prokazování bude snazší. Obvykle se prokazuje vaším prohlášením v žádosti o úvěr a výpisy z účtu, kde by dostatečný příjem měl být vidět. V některých případech bude potřeba i při refinancování prokazovat příjem standardním způsobem.

 

Omyl třetí: „Refinancovat hypotéku se vždy vyplatí.“

Toto pravidlo už dávno neplatí. Naopak vždy je dobré nejprve kontaktovat svoji banku a požádat ji o nabídku. Může se totiž snadno stát, že vaše stávající banka vám nakonec nabídne stejně dobrou nebo lepší nabídku. Pokud refinancujete, je potřeba uvážit i vedlejší náklady refinancování – jako jsou například kolky na katastru nemovitostí (nejčastěji 2x 2 000 Kč) a případně náklady na odhad a čerpání úvěru. V úvahu je dobré vzít i váš čas, který vyřizováním refinancování strávíte. Takové náklady a čas je možné ušetřit, pokud za vás starost s „papírováním“ a chozením na katastr vyřídí váš hypoteční specialista.

 

HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55, 186 00 Praha 8
tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz