Reality

Jaký je současný stav realitního trhu v Praze?

Na to jsme se zeptali generálního ředitele společnosti Skanska Reality Petra Michálka.

 

Jak se za uplynulých dvanáct měsíců proměnil trh s byty v Praze?

Proměnil se v mnoha ohledech. Především je téměř vyprodáno. Prodeje zejména v posledních dvou čtvrtletích velmi zrychlily. Zdlouhavé povolování, kvůli kterému na trh přichází jen malé množství připravovaných projektů, je v konfliktu s enormním zájmem o pořízení nemovitosti. Další změnou je skladba klientů, kde čeští kupující nyní naprosto dominují a klientů ze zahraničí je oproti předchozím letům výrazně méně.

Čím si to vysvětlujete?

Koupě bytu je dlouhodobě považována za jednu z nejbezpečnějších investic, a toto vnímání v průběhu pandemie ještě posílilo. Na trhu je také dostatek volného a levného kapitálu.

 

 

Mění se požadavky zájemců o nové bydlení?

Dlouhodobý pobyt doma také přinutil kupující více přemýšlet o dispozicích bytu, jeho kvalitě a velikosti. Přestože je nadále největší zájem o menší byty, vzrostla poptávka po prostornějším bydlení s větším počtem pokojů. Trh se nově učí pracovat i s požadavky na prostor pro domácí kancelář, zdravé materiály i kvalitnější veřejný prostor v okolí domu s mnoha funkcemi, hřišti, sportovišti, místy pro setkávání. Prostě proto, že domov je už dlouhou dobu místem, kde trávíme veškerý svůj pracovní i volný čas.

Co jsou hlavní kritéria pro výběr bytu?

Zatímco dříve to byla především lokalita a cena, v posledních letech – s přihlédnutím k neustále se zvyšujícím cenám bytů – hledají klienti vedle dvou výše uvedených atributů i něco navíc. Živě se zajímají nejen o bezprostřední okolí domu, ale i o zdravé materiály a také o prvky udržitelnosti a zelené certifikáty.

 

 

Zelené certifikáty jsou v rezidenčním segmentu novinkou. Odkud přichází největší zájem o certifikované bydlení?

Dotazy na tato témata přicházejí především od mileniálů, pro něž se respekt k životnímu prostředí stává součástí životního stylu. Naše bytové projekty proto stavíme podle požadavků mezinárodní certifikace BREEAM a zařazujeme i vlastní udržitelné inovace, jako například loni patentovaný beton rebetong. Ten vyrábíme ve vlastních betonárkách ze stavebního recyklátu namísto cenného přírodního kameniva.

Z jakých hodnot společnost Skanska vychází?

Jsou to tradiční hodnoty, které vycházejí ze skandinávské kultury, jako je etické a transparentní podnikání, péče o zdraví a životní prostředí či vzájemná spolupráce. My je propisujeme i do našich bytových projektů. Díváme se na bydlení jako na místo, kde naši klienti budou bydlet kulturně a dlouho. Respektujeme lokalitu, do které přicházíme, nasloucháme místním a snažíme se tvořit nové věci, které celou oblast pozvednou. Máme respekt k přírodním zdrojům a snažíme se je chránit. Domov nejsou jen čtyři zdi a metry čtvereční, k domovu patří také sousedské vztahy a pocit sounáležitosti s místem. To všechno dohromady pak tvoří kulturu bydlení a naším úkolem jako developera je ji podporovat a rozvíjet.

 

 

Na brownfieldu v Modřanech, na kterém chystáte svůj nový projekt Modřanský cukrovar, jste vytvořili zajímavé komunitní místo Cukrkandl. Kde vznikl tento nápad?

Modřanský cukrovar je od samého počátku unikátní projekt, který aktivně komunikuje s občany. Ze setkávání s místními během plánování bytového projektu vyplynulo, že v lokalitě chybí prostor pro komunitní setkávání. Právě proto jsme dali vzniknout volnočasovému areálu Cukrkandl, jehož součástí je například originální parkourové hřiště. Jeho prvky jsou opět vyrobeny z našeho recyklovaného betonu Rebetong.

Jak s Cukrkandlem naložíte ve chvíli, kdy začnete stavět bytové domy?

V areálu je také cyklokavárna, pump-track pro kola, hřiště na plážový volejbal, komunitní zahrada a další podněty pro setkávání rodin s dětmi. Většinu těchto prvků v lokalitě zachováme i po výstavbě bytových domů Modřanský cukrovar. Do budoucna chceme podporovat vodní sporty, věříme, že se nám podaří vybudovat loděnici pro kanoistický klub Spartak Modřany. Jde o první projekt takového rozsahu, který jsme připravili v úzké spolupráci s radnicí i současnými obyvateli, a jsme na to hrdí.

 

reality.skanska.cz