Reality

K aktuální situaci na českém realitním trhu

Na otázky odpovídal pan Robert Hanzl, člen Asociační rady Asociace realitních kanceláří České republiky.

 

Vzhledem ke stávajícím a aktuálně dalším zpřísňujícím omezením hospodářství budeme svědky zániku mnoha firem, živnostníků a růstu nezaměstnanosti. Můžete prosím odhadnout, jak se tato situace v příštích měsících projeví na poptávce po bydlení, tedy po koupi i nájmu?

Už na jaře jsem tvrdil, že se situace nijak dramaticky měnit nebude. Řada odborníků v té době predikovala strmý pád cen nemovitostí a dramatický úbytek poptávky po nemovitostech. To se nestalo a již prakticky od června sledujeme opětovný růst trhu. Ano najdou se v segmentu residence i výjimky, například byty na Praze 1, nebo obecně nájemní bydlení. Zde je třeba říct, že ceny bytů v historickém centru Prahy nebyly nastaveny na lokální klientelu. Nyní se ceny přizpůsobily a investoři začínají kupovat, protože ví, že za dva roky budou ceny zpátky. Nájemní bydlení je podobný případ. Výpadky sdíleného nájemného určeného pro turisty a úbytek zahraničních pracovníků se musel někde projevit.

Stejný vývoj předpokládám i v dalších měsících. Investičně atraktivní, tzn. menší byty a pozemky si budou ceny držet, nebo mírně růst. Zájem bude i o levnější rodinné domy na periferiích měst a samozřejmě i rekreační objekty.

Ještě malá poznámka k zániku firem a nezaměstnanosti. Jsem rád, že nám naše profese konečně vrací to, co jsme do ní roky vkládali. Nemáme prakticky žádná omezení, náš byznys funguje a dokonce snad ještě lépe, než kdy předtím. Je to velká odměna pro všechny, kteří pracují kvalitně a posouvají realitní zprostředkování dopředu. Za to všem patří velký dík. Každý ví, že ne vždy to bylo jednoduché.

 

Zákon o realitním zprostředkování vznikal několik let. I když po několika měsících jeho účinnosti je trochu brzy na vyhodnocení, přesto v čem vidíte jeho přínos pro realitní zprostředkovatele i jejich klienty a které části zákona považujete za problémové a které by vyžadovaly změnu nebo doplnění?

Myslím, že ještě před jeho účinností si nikdo nedokázal uvědomit, zdali bude schválená verze v něčem přínosná. Po půl roce už můžeme pomalu hodnotit a upřímně, zatím vidím jen samá pozitiva. Nový zákon o realitním zprostředkování nám určitě činnost nezkomplikoval. Naopak, dal naší činnosti legitimitu. Jsme bráni jako profese a ne jako sebranka z oborů bez určení. To se ukázalo například při posledním omezení podnikání, kdy realitní zprostředkování bylo vyňato z provozoven, kterým bylo nařízeno zavřít. I přes některé výhrady, které jsem měl zejména ohledně pojištění (stále tvrdím, že pojištění makléřů, kteří pracují ve jménu realitní kanceláře, je zbytečné) a kvalifikace, kdy jsme prosazovali povinnou zkoušku pro všechny, se vše vydalo relativně dobrým směrem. Solidně se vyřešilo i téma úschov.

Do budoucna by zákon mohl řešit lépe rezervační smlouvy. Výklady jsou dost nejasné a při diskuzích s makléři napříč trhem vidím, že se s tím ne všichni dokázali popasovat. Zbytečně si přidělávají práci. No a co tvrdím již roky, do zákona bych rád dostal jasnou specifikaci a rozdělení realitních makléřů a realitních kanceláří.

 

Co dalšího – kromě již přijatého zákona o realitním zprostředkování – by podle Vás mohlo přispět ke kultivaci realitního trhu, tj. zlepšení kvality poskytovaných služeb ze strany realitních makléřů a tedy větší spokojenosti jejich klientů?

V první řadě by to chtělo shodu ze strany lídrů trhu nad základními tématy. Při přípravě realitního zákona se jasně ukázalo, že kdybychom byli jednotní, mohli jsme do zákona dostat mnohem více věcí. Za náš obor se nekomunikovalo jednotně a to se musí změnit. Jedinou variantu jak to dokázat, vidím v členství v nezávislé profesní organizaci. Bohužel ne všichni představitelé realitních kanceláří pochopili, že profesní sdružení není o konkurenci a prosazování svých zájmů. Proto jsme v posledních letech viděli založení několika pseudo asociací nebo komor. Skoro to vypadá, že je třeba si ke každé realitce hned založit sdružení. V tomto je náš obor ještě dost nevyspělý a ještě to asi nějakou dobu potrvá. Možná až do další generace lídrů, kteří uvidí na prvním místě zájem profese a ne svoji vlastní ješitnost.

 

Jaký vývoj vidíte v oblasti pražských kancelářských prostor? V minulém roce klesla neobsazenost kancelářských prostor v Praze na 5,5, %. Ovlivní podle Vás obsazenost kancelářských prostor v Praze větší využívání tzv. homeofficu většiny firem?

Kancelářské a obchodní prostory jsou samozřejmě segment, který je zásadně postižen pandemií. V krátkodobém horizontu to trh ovlivní. Řada firem dnes šetří, redukují prostory, kombinují práci s homeoffice. Tento trend je ale dle mého názoru neudržitelný. Půl rok, který v tomto novém „věku“ zažíváme jasně ukazuje, že z domova nebo online nelze pracovat navždy. Až covid skončí, lidé se vrátí do kolektivů a bude pokračovat růst byznysu a firem. Nelze zapomínat na to, že Praha je velmi atraktivní lokalita pro firmy, je zde stále přijatelné bydlení, jsme ve středu Evropy, máme kvalifikovanou pracovní sílu. Firmám bych poradil najít si pěkné kanceláře a ty si buď koupit nebo zamluvit za aktuální ceny na příští roky.

 

V příštím roce oslaví Asociace realitních kanceláří České republiky 30. výročí založení. Co hodnotíte jako největší přínos Asociace od doby jejího vzniku? Co považujete v činnosti Asociace za největší priority pro nejbližší období?

V ARK jsem 4 roky, nyní jsem byl zvolen do druhého volebního období v asociační radě. Za tu dobu jsem pochopil, že je zde obrovský potenciál pro ochranu zájmů profese. Za 30 let si ARK totiž vydobyla pozici na všech úrovních státní správy. Jakékoliv téma, týkající se našeho oboru, je zde tedy komunikováno a to je nesmírně důležité. Zmínit mohu právě realitní zákon, nebo třeba i jeho novely, které byly z důvodu omezení pandemií. I pro názory do médií je to ideální cesta. Novináři se na nás často obracejí.

Priority pro následující období vidím hlavně v dalším rozšíření členské základny. Je dobře, že tři ze čtyř největších sítí jsou členy ARK, ale stále je zde řada subjektů, které zatím nemají chuť přiložit ruku k dílu. S tím totiž souvisí mnoho věcí. Lépe se pak prosazují zájmy oborů, na kterých je demokratická shoda. I vnímání realitní činnosti bude lepší, protože si špinavé prádlo budeme prát uvnitř a navenek budeme vypadat jednotně. Konkurencí si nyní nejsme sami navzájem. Nám konkurují samoprodeje, nedůvěra klientů, stále ještě špatná kvalita služeb a nefér reklamy bezrealitky. To pojďme společně posunout a pak si to rozdejme v tom, kdo je lepší. Na tom může každý jenom vydělat.

Vstoupil jsem do ARK z jednoho zásadního důvodu. Nechtěl jsem, aby někdo rozhodoval o nás, bez nás. Toto nabízím každému, pokud má někdo zájem o vstup do ARK, rád mu svoje důvody a obecně fungování asociace vysvětlím osobně.

Ptal se Jan Borůvka
generální sekretář ARK ČR

 

Na otázky odpovídal Ing. Jaroslav Novotný, dlouholetý prezident ARK ČR

 

www.arkcr.cz