Chcete koupit byt, ale máte obavy, abyste nepřišli o rezervační poplatek, kdyby vám hypotéka nevyšla? Je tu hned několik řešení. Hypoteční makléři vám rádi spočítají příjmy a maximální výši hypotéky v jednotlivých bankách. Částky se mezi jednotlivými bankami mohou lišit i o několik milionů. Pokud vás ale ani orientační propočet neuklidní, nechte si nejdříve schválit hypotéku a až pak hledejte vysněný byt. Variant předschváleného úvěru je několik a podmínky se mohou v různých bankách mírně lišit. Představme si alespoň jednu z nich.
Jak požádat o předschválení?
„Ještě před tím, než si vyberete nemovitost, vyřídíme společně hypotéku,“ říká Anna Kendíková ze společnosti HYPOASISTENT a dodává, „sepíšeme žádost a doložíme podklady k posouzení příjmu.“
U zaměstnanců se dokládají výpisy z účtu s příchozí mzdou a potvrzení o příjmu na formuláři banky, u podnikatelů se doloží daňové přiznání. V této fázi se však nemovitost vůbec neřeší. Důležité je si pouze spočítat, kolik máte vlastních peněz a dle toho nastavit variantu hypotéky. Na výběr máte hypotéku 90%, 80% a 70% – podle toho, jaký podíl očekávané ceny plánujete financovat z vlastních prostředků. Banka vám následně schválí požadovanou výši hypotéky na základě vašeho příjmu. Poté máte rok na to, abyste si nemovitost vybrali a peníze z hypotéky vyčerpali. Jakmile si tedy vyberete svůj vysněný byt nebo dům – doložíte návrh kupní smlouvy a nechá se udělat odhad hodnoty této nemovitosti. Banka vyhotoví zástavní smlouvy a již je vše jako u klasické hypotéky, avšak s tím rozdílem, že hypotéka byla dopředu schválená a nic tedy neriskujete.
Až najdu byt, dokládám znovu své příjmy?
Ne, banka již po vás opětovné doložení příjmu nepožaduje. Ale pozor, je tu jedna výjimka. Od schválení do vyčerpání hypotéky je potřeba nepořizovat si další úvěr, jinak by bylo potřeba příjem znovu doložit. Banka se totiž před čerpáním podívá do úvěrového registru, a pokud byste si pořídili nový úvěr (stačí i jen kontokorent nebo kreditní karta), bude banka požadovat aktualizaci vaší bonity. „Z toho důvodu doporučujeme počkat s dalšími případnými úvěry, anebo si je vzít ještě před schválením hypotéky,“ říká Anna Kendíková z HYPOASISTENT.
Co když už mi bude stačit jen nižší úvěr?
V tomto případě se nemáte čeho obávat. Banka dává možnost až 50 % z výše schválené částky zdarma nevyužít (nevyčerpané peníze nelze použít na jiný účel). Tyto nepoužité peníze samozřejmě splácet nebudete, vše se přepočítá na částku, kterou skutečně potřebujete. Pozdější navyšování hypotéky ale není možné, musel by se připravit nový úvěr. Z tohoto důvodu doporučujeme nechat si schválit raději vyšší částku, aby pak hypotéka byla dostatečná. 50 % je dostatečně vysoká částka, abyste měli rezervu.
Co když ani za rok žádný byt nenajdu?
Pokud se vám ani do roka nepodaří koupit vhodnou nemovitost, zaplatíte bance storno poplatek 9 900 Kč. Poplatek za schválení bývá standardně ve výši 4 900 Kč, ale je možná výjimka. Celé vás to tedy bude stát maximálně 14 800 Kč. Je to samozřejmě na zvážení, ale výhodou je, že hypotéku máte okamžitě k dispozici a že je již schválená a tedy 100% jistá. Nemusíte se tak obávat, že byste přišli o rezervační poplatek (což by stálo podstatně víc), nebo že by vám vysněnou nemovitost „vyfouknul“ někdo rychlejší. Alternativou úplného schválení tu pořád je nechat si orientačně spočítat maximální výši hypotéky a se schválením počkat až na finálně vybraný byt.
HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55, 186 00 Praha 8
tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz