Rozhovor s generálním sekretářem Asociace realitních kanceláří České republiky Ing. arch. Janem Borůvkou
Ceny za bydlení stoupají i navzdory koronavirové krizi. Dá se tento trend očekávat, přestože někteří analytici koncem roku 2020 odhadovali, že cena alespoň přechodně poklesne?
Ano, i podle analýz Asociace realitních kanceláří České republiky, průměrné ceny nemovitostí v loňském roce plynule stoupaly a tento trend se zatím nezastavil. Je to patrné jak z naší cenové mapy, tak i z ostatních dostupných zdrojů. Stále evidujeme převis poptávky nad nabídkou. Má to řadu důvodů. Jedním z nich může být potřeba bezpečného uložení peněz. To ve většině regionů vytváří situaci, kdy ceny nemovitostí neklesají. Přes neustále rostoucí ceny vidí většina Čechů investici do vlastního bydlení, chat, chalup a pozemků jako nejjistější, v současné nejisté době. Růstu cen napomohly také rekordně nízké úrokové sazby hypoték, ale trendu přispěla i zrušená daň z nabytí nemovitostí. Investovat do nákupu nemovitých věcí lze vždy doporučit. Jde bezpečně uložené peníze. Jedná-li se o vlastní bydlení, pak je taková investice ideální.
Jak se bude vyvíjet cena za bydlení v nejbližších měsících? Vyplatí se nákup nemovitosti co nejdříve?
Pokud máte nějaké finanční rezervy, pak bych nákup vlastního bydlení neodkládal. Pořád se jedná o bezpečnou investici. A stále je možné využít velice výhodné hypotéční úvěry. O nákupu tzv. „investiční“ nemovitosti to platí zrovna tak. Řada našich klientů dnes neřeší pouze nákup pro zajištění vlastního bydlení, ale přemýšlí také tak říkajíc na zadní kolečka. Peníze uložené do koupě nemovitého majetku jsou sice dlouhodobou investicí, ale zároveň sázkou na jistotu. Tak to řada z nich vidí. Ale pozor! Dnes více než dříve platí, že nemovitost není běžným spotřebním zbožím. Je nutné pečlivě vyhodnotit, zda nabídková cena již není za hranicí ceny obvyklé. Proto vždy doporučuji konzultovat cenu se zkušeným realitním makléřem. Neodborný odhad ceny kupované nemovitosti bývá často špatnou cestou.
Jak ovlivňují cenu bytů developeři? Co vše do ceny za bydlení vstupuje?
Náš trh má problém v tom, že je stále málo nové výstavby. Pokud developer nabízí své byty v zajímavé lokaci, pak prodává snadno a také snadno udržuje trend vysokých cen. Cenu nemovitostí vždy a všude ovlivňuje lokalita. Dobře zvolená lokalita je prostě klíčem úspěchu. A to platí i v dnešní době „kovidové“. Věřím, že pandemie zde nebude navždy a nemovitost zakoupená v kvalitní lokalitě se bude snáze zhodnocovat.
Přesto, dříve než se rozhodneme pro koupi, je dobré zvážit, zda jít do koupě nového, často na zelené louce stavěného projektu, bez dostatečné infrastruktury nebo raději vsadit na koupi stávající nemovitosti, kde již předem víme, na čem jsme. Známe nejen okolí, dopravní zatížení, ale také skladbu obyvatel apod.
O jaké byty je největší zájem – velikost, lokalita?
Velikost bytu souvisí zejména s dostupností peněz budoucího kupujícího, resp. žadatele o úvěr. Zkušenost mi říká, že většina by ráda větší byt, než který si může fakticky dovolit. A tak je zájem ovlivněn zejména možnostmi financování vlastních představ. Banky si pečlivě ověřují schopnost klientů splácet. Nechtějí zbytečně riskovat. Proto se také menší byty prodávají snáze, i když cena takových bytů za m2 je vyšší než ceny bytů velkých.
Ještě jsme nezmínili prodej chat a chalup
V kategorii nemovitostí vhodných pro rekreaci jsme celorepublikově zaznamenali největší rozruch. Dříve neprodejné objekty se daří prodávat dráž, než by nás vůbec napadlo. Vypadá to, že národ chatařů a chalupářů se probral ze spaní. A tak mi avizují kolegové ze všech koutů naší vlasti, že mají „vyprodáno“. Samozřejmě obrazně. Prostě je poptávka taková, že často ani prodávanou nemovitost nedávají do inzerce, protože už mají ve svých databázích kupce.
Jak tedy hodnotí situaci realitní makléři? Daří se jim v současné situaci?
Pro realitní kanceláře je to specifická situace. Dobře se prodává, ale protože lidé drží nemovitosti, je méně příležitostí k obchodům. Nábor kvalitních nemovitostí do nabídky realitní kanceláře je alfou a omegou úspěšnosti. A tak se stále více ukazuje, že se na trhu se dobře realizují zejména ti realitní makléři, kteří vedle své profesní fundovanosti dokážou bezezbytku využívat současné možnosti moderního prodeje, současných marketingových nástrojů a technologií. Ještě včera neznámé pojmy jako „homestaging“, Matterport, drony atp. se dostávají do každodenního slovníku nejen velkých firem v Praze nebo Brně. Samozřejmě, že současná omezení v souvislosti s proti pandemickými omezeními komplikují práci všem, včetně realitních zprostředkovatelů, ale pokud klienti chtějí nakupovat, ke svým realitním makléřům si cestu nacházejí i v této situaci. Vědí totiž, že je to cesta správná.
Od účinnosti zákona o realitním zprostředkování uplynul více než rok – jak podle vás ovlivnil fungování realitního trhu?
Zákon o realitním zprostředkování přišel v době, kdy se řada profesí potýká s proti pandemickými opatřeními. V uplynulém roce řada lidí přišla o práci, což je mi opravdu líto. Ale není možné jedním dechem říct, že mohou jít „do realit“. Nový zákon o realitním zprostředkování to již neumožňuje. Respektive umožňuje, ale každý zájemce o práci v tomto oboru musí prokázat odbornou způsobilost. To není tak snadné, jak by se mohlo zdát, ale nejedná se o nepřekonatelnou překážku. Asociace realitních kanceláří České republiky, resp. její 100% dceřiná společnost Informační centrum ARK, spol. s r.o. má od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchov ČR akreditaci k pořádání rekvalifikačního vzdělávání, které je zakončeno zkouškou před tzv. autorizovanou osobou. Úspěšní absolventi obdrží vysvědčení, které opravňuje k zápisu vázané živnosti Realitní zprostředkovatel. Nepochybně je to cesta, která zvyšuje úroveň poskytovaných služeb. A to náš trh již léta potřeboval.
Mgr. Ing. arch. Jan Borůvka
generální sekretář Asociace
realitních kanceláří České republiky